Forum Wydziału Chemii UW

Najlepszy wydział chemii na świecie ;-)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
REAKCJE Z DOŚWIADCZEŃ
Autor Wiadomość
puma666 Płeć:Kobieta
junior chemik

PostWysłany: Wto Kwi 20, 10 16:42   REAKCJE Z DOŚWIADCZEŃ Odpowiedz z cytatem

Hej, wiem, ze niektórym może to wydać się banalne, ale mam parę doświadczeń i potrzeboiwałabym reakcje bo nie jestem z tego dobra, a zostalo mi jeszcze pare reakcji o ktore bym prosila;/ Z góry dzięki za każdą pomoc 

3. w dwuch próbówkach umieścić mieszaninę 5ml 35% roztworu zasady potasowej i 5 ml etanolu. Do pierwszej dodać 5 kropli oleju rzepakowego a do drugiej 5 kropli oleju parafinowego. Po energicznym wstrząśnięciu ogrzewać do wrzenia przez kilka minut w małym płomieniu palnika,czasem wstrząsnąć.Po chwili dodać 10ml wody, wstrząsnąć. PODAĆ RÓWANIE REAKCJI

4. w dwóch próbówkach umieścić odpowiednio: w pierwszej około 0,5g smalcu i po 3ml 10% roztworu węglanu sodowego, lekko ogrzać i wkraplac 5% roztwor nadmanganianu potasu-zanika fioletowa barwa. PODAĆ RÓWNANIE REKACJI

5.w czterech probowkach umiescic parami po okolo 0,5 tluszczu swiezego oraz zjelczalego, anstepnie dodac po 10ml etanolu i wstrzasnac. Do pierwszej pray probowek dodac 5ml wody,wstrzasan sparwdzic odczyn papierkiem uniwersalnym. Do drugiej apry dodac po 5ml 5% roztworu jodku potasowego ze skrobia wstrzasnac i ogrzac do wrzenia, nastepnei szybko schlodzic. PODAC ROWNANIE REAKCJI

8B do kolbki stożkowej wlac 2ml oliwy dodac 10ml 10% alkoholowego roztworu zasady potasowej mieszac i ogrzewac przez ok.15min, Potem dodac 10ml wody i dalej ogrzewac az do odparowania alkoholu. PODAC ROWNIANIE REAKCJI

9B do okolo 1ml roztworu mydla potasowego dodawac stalego chlorku sodowego az do nasycenia i zagotowac. Wytraca sie osad mydla sodowego PODAC ROWNANIE REKACJI

9C w dwoch probowkach przygotowac etanolowy roztwor mydla sodowego i dodac do niego 3 krople wskaznika fenoloftaleinowego. Do pierwszej probowki dodac 30ml wody a do drugiej 30ml etanolu.PODAC ROWNANIE REAKCJI

9D w probowkach umiescic po 1ml roztworu mydla potasowego i dodawac do nich po 1ml 5% roztworu chlorku wapnia, siarczanu magnezowego,octanu olowiawego.PODAC ROWNANIE REKACJI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu